مقالات

تقویت مهارت لیسنینیگ تافل
 

تقویت مهارت لیسنینیگ تافل

ﺳﻪشنبه، 14 آبان 1398 | Article Rating

تقویت مهارت لیسنینگ تافل

مهارت لیسنینگ بی شک مهم ترین اسکیل آزمون تافل می باشد، بدین دلیل که در نمره اسکیل های اسپیکینگ و رایتینگ، بدلیل ساختار بخش های اسپیکینگ و رایتینگ آزمون تافل، تاثیر بسزایی دارد. از این رو تقویت لیسنینگ اهمیت خاصی دارد علی الخصوص به علت این که بدلیل طولانی بودن لیسنینگ های تافل، غالبا داوطلبین نیاز به نت برداری در زمان لیسنینگ دارند تمام حواس خود را نمی توانند به لیسنینگ بدهند و نیاز دارند به نت برداری نیز توجه کنند. بنابراین لیسنینگ تافل عملا شامل لیسنینگ و نت برداری می باشد. همان طور که در مقاله اطلاعات جامع آزمون ذکر شده است، بخش لیسنینگ شامل دو دسته لیسنینگ می باشد: کانورسیشن و لکچر، که از نظر سرعت لیسنینگ، محتوا و موضوع ، پیچیدگی واژگان و اصطلاحات و مدت زمان لیسنینگ متفاوت می باشند که این خود چالشهای دیگر برای داوطلبین ایجاد می کند. طبیعتا آشنایی با ساختار لیسنینگ های تافل، نوع سوالات و تکنیک های پاسخ گویی بخش لیسنینگ، کمک زیادی به موفقیت در این بخش می کند.

مشکلات داوطلبین در بخش لیسنینگ غالبا شامل این موارد می باشند:

  • عدم آشنایی با ساختار لیسنینگ های تافل، انواع سوالات و تکنیک های پاسخ دهی به هر کدام
  • ضعف واژگان در درک لکچرها
  • آشنا نبودن با موضوعات علمی در لکچرها
  • بالا بودن سرعت لیسنینگ در کانورسیشن ها
  • ضعف درک مطلب
  • مشکل نت برداری
  • خستگی و عدم تمرکز و یا از دست دادن تمرکز در هنگام لیسنینگ

تقویت مهارت لیسنینیگ تافل

عدم آشنایی با ساختار لیسنینگ های تافل، انواع سوالات و تکنیک های پاسخ دهی به هر کدام

طبیعتا آشنا بودن با ساختار لیسنینگ های تافل و این که در هنگام لیسنینگ به چه نکاتی باید توجه کرد، اهمیت زیادی در پاسخ گویی به سوالات دارد. هم چنین آشنایی با انواع سوالات لیسنینگ و پیش بینی این سوالات در هنگام لیسنینگ نیز حائز اهمیت می باشد.

- ویدیو های آموزشی TOEFL® Test Preparation: The Insider's Guide

این مجموعه ویدیو که به طور رسمی توسط ETS منتشر شده است منبعی مفید در زمینه آموزش مهارت لیسنینگ (و مهارت های دیگر) می باشد. در این سری ویدیو تکنیک ها و استراتژی های پاسخ گویی به هر نوع سوال لیسنینگ تافل مورد بررسی قرار می گیرد. 

- ویدیو های آموزشی Notefull

این سری ویدیو به آموزش مهارت های چهارگانه می پردازند. بخش لیسنینگ شامل آموزش بخش لیسنینگ تافل و مهارت های جانبی مانند note taking می باشد که می تواند برای داوطلبین مفید باشد. 

- ویدیوهای آموزشی Magoosh TOEFL

مجموعه ویدیویی تافل مگوش شامل ویدیو های برای همه اسکیل ها می باشد. در این سری ویدیو، انواع سوال و تکنیک های مربوطه به پاسخ دهی آن ها مورد بررسی قرار گرفته است. 

بسیاری از کتب موجود در بازار نیز به آموزش انواع سوالات لیسنینگ و تکنیک های پاسخ گویی به آنان پرداخته اند که کتب ذیل نمونه هایی از آن ها می باشند.

- کتاب Collin’s Skills for the TOEFL iBT Test: Listening and Speaking 

- کتاب Delta's Key to the Next Generation TOEFL iBT: Advanced Skill Practice for the iBT 

- کتاب Mastering Skills for the TOEFL iBT 

و غیره

ضعف واژگان در درک لکچرها

ازآنجایی که لکچر ها در بخش لیسنینگ آزمون تافل در مورد موضوعات علمی می باشند، غالبا دارای واژگان علمی (البته غیر تخصصی) می باشند که آشنایی با آن ها کمک زیادی به درک لکچر ها می کند.

- Essential Words for The TOEFL

کتابی مفید در زمینه یادگیری واژگان آکادمیک برای داوطلبینی می باشد که در سطح پایین تر از متوسط بوده و به تازگی به یادگیری واژگان برای تافل مبادرت کرده اند. 

- جزوه 1212 Words

لیستی مفید از واژگان متون تافل که مشکل بسیاری از داوطلبین در زمینه واژگان در ریدینگ و لیسنینگ را رفع می نماید. این لیست مناسب داوطلبینی است که سطح متوسط و پیشرفته دارند. 

- مجموعه 400 لغت ژان

مجموعه ای مفید از واژگان متون  تافل می باشد که بسیاری از آن ها در تست های واژگان آزمون تافل بوده اند. این مجموعه مناسب داوطلبینی است که سطح متوسط و پیشرفته دارند. 

آشنا نبودن با موضوعات علمی در لکچرها

طبیعتا آشنا نبودن با موضوعات علمی مورد بحث در لکچرها در نمره داوطلب موثر خواهد بود. بنابراین مطالعه منابعی که شباهت زیادی به لکچر های آزمون اصلی دارند می تواند کمک زیادی به تقویت درک مطلب کند.

- لیسنینگ های TPO

از آنجایی که تعداد زیادی لیسنینگ در نرم افزار TPO موجود می باشد (بیش از 300 لیسنینگ)، طبیعتا مطالعه آن ها، جدا از کمک به یادگیری واژگان، داوطلبین را با موضوعات علمی لیسنینگ های آزمون تافل آشنا می کند و کمک بزرگی به ارتقا درک مطلب داوطلبین می کند. 

تقویت مهارت لیسنینگ تافل

بالا بودن سرعت لیسنینگ در کانورسیشن ها

در کانورسیشن های بخش لیسنینگ آزمون تافل به طور معمول سرعت لیسنینگ بالاتر از بخش لکچر می باشد و این مسئله برای داوطلبینی که لیسنینگ به اندازه کافی کار نکرده اند مشکلاتی را به همراه دارد.

- لیسنینگ های TPO

بالطبع تمرین با لیسنینگ های TPO که تعداد زیادی هستند تاثیر زیادی در ارتقا سطح لیسنینگ دارد. البته پیشنهاد می شود که داوطلبین برای ارتقا مهارت لیسنینگ خود لیسنینگ ها را حداقل دوبار گوش کرده و در بار دوم سرعت لیسنینگ را تا 1.2 افزایش دهند.

ضعف درک مطلب

به طور کلی داوطلبین بهتر است برای بهبود درک مطلب لیسنینگ، در کنار منابع تافل لیسنینگ های عمومی که شامل کانورسیشن و لکچر می شود را گوش دهند. بدین منظور برای ارتقا درک لیسنینگ برای کانورسیشن ها مشاهده سریال های انگلیسی (مانند Friends، Big Bang Theory و غیره) و پادکست های عمومی مانند A Way with Words و غیره و البته ویدیوهای سایت یوتوب به داوطلبین توصیه می شود. برای ارتقا سطح لیسنینگ برای لکچرها، پادکست های علمی که در ذیل به آن ها اشاره شده توصیه می شود.

مشکل نت برداری

Note taking مهارتی است که نیاز به قاعده و تمرین مکرر دارد تا تسلط لازم در آن کسب شود. هدف از نت برداری در آزمون تافل فقط رجوع به نت ها برای برخی از سوالات نمی باشد. بلکه از آنجایی که زمان پاسخگویی به هر سوال لیسنینگ محدود می باشد برای تمام سوالات نمی توان به نت ها رجوع کرد. هدف اصلی نت برداری تثبیت اطلاعات در ذهن به دلیل ایجاد اکوی ذهنی در هنگام نت برداری می باشد. بدین دلیل نت برداری در تافل حائز اهمیت می باشد. منابع ذیل برای تقویت مهارت نت برداری مفید می باشند. بدیهی است که پس از آشنایی با روش های نت برداری، تمرین زیادی برای مسلط شدن به این مهارت جانبی از طریق نت برداری هنگام لیسنینگ نیاز است.

- ویدیو های آموزشی Notefull 

- کتاب Cambridge Preparation for the TOEFL Test 

خستگی و عدم تمرکز و یا از دست دادن تمرکز در هنگام لیسنینگ

این مشکل غالبا به دلیل ضعف در درک مطلب و یا ضعف در تمرکز به دلیل عدم انجام تست در شرایط آزمون می باشد. در صورتی که داوطلبین در شرایط آزمون تعدادی TPO نزده باشند، ممکن است با این مشکل روبرو شوند، زیرا خستگی ناشی از طولانی بودن بخش لیسنینگ آزمون باعث از دست دادن تمرکز می شود.

ثبت امتیاز