مقالات

تقویت مهارت ریدینگ تافل
 

تقویت مهارت ریدینگ تافل

ﺳﻪشنبه، 14 آبان 1398 | Article Rating

تقویت مهارت ریدینگ تافل

از آنجایی که ریدینگ آزمون تافل iBT شامل متون علمی و آکادمیک می باشد که بیشتر در کتب مقدماتی دانشگاهی یافت می شوند، این متون از سطح دشواری بالایی برخوردار بوده و غالبا متون علمی خشک و مملو از لغات آکادمیک و مربوط به رشته های متفاوت می باشند. از این رو اکثر قریب به اتفاق داوطلبین نیاز به ارتقا سطح خود در زمینه ریدینگ می باشند. بیشتر مشکلاتی که داوطلبین در بخش ریدینگ از آن رنج می برند شامل :

 • ضعف لغات
 • آشنا نبودن با ساختارهای پیچیده گرامری که در ریدینگ دیده می شود
 • آشنا نبودن با موضوعات و مفاهیم مطروحه در بخش ریدینگ تافل
 • آشنا نبودن با تکنیک ها و استراتژی های خواندن متن و پاسخ گویی به سوالات
 • عدم داشتن سرعت مناسب در خواندن متن و کم آوردن زمان برای مطالعه و پاسخ گویی به متن
 • استرس و خستگی زیاد

می باشند که بیشتری به علت نداشتن درک خوب و عمیق از مفاهیم متون تافل حاصل می شوند. بنابراین پرداختن به هر یک از این موارد از اهم امور برای هر داوطلب می باشد. در ذیل به معرفی عناوین منابعی که در زمینه ارتقا سطح ریدینگ مفید می باشند می پردازیم.

1. ضعف لغات

یکی از دغدغه های اصلی داوطلبین، یادگیری لغات می باشد. با این حال باید خاطر نشان کرد که یادگیری و تسلط بر لغات به صورت غیر منظم چندان مثمر ثمر نمی باشد . بدین دلیل که یادگیری لغت با یک بار دیدن لغت و معنی آن میسر نمی شود و یادگیری نیاز به مرحله recycling یا بازیافت دارد تا لغات در حافظه طولانی مدت تثبیت شوند و به اصطلاح retention لغات اتفاق بیفتد. نگاه سنتی مطالعه و یادگیری لغات با استفاده از کتب لغت بوده است ولی ناکارآمد بودن این روش و سختی ایجاد و نگه داری فلش کارت های کاغذی به ظهور اپلیکیشن های یادگیری لغت انجامید. معروف ترین این اپلیکیشن ها anki ، jmemorize ، quizlet و memrise می باشند که هر کدام خصوصیات مناسب خود را دارند. از این میان ما اپلیکیشن memrise را به سایرین ترجیح می دهیم. این اپلیکیشن که برای اندروید و IOS ارائه شده است، قابلیت اضافه کردن لغات جدید وجود دارد. هم چنین می توانید از سری لغات ایجاد شده توسط داوطلبین دیگر نیز استفاده کنید. از مزیت های برتری این اپلیکیشن دوره کردن مکرر لغات می باشد که به یادگیری آن ها کمک زیادی می کند. در ذیل کتاب ها و جزوات مفید در زمینه لغت معرفی شده اند. در صفحات دانلود آن ها در سایت، لینک کتاب یا جزوه مربوطه در memrise نیز داده شده است.

- Essential Words for The TOEFL

کتابی مفید در زمینه یادگیری لغات آکادمیک برای داوطلبینی می باشد که در سطح پایین تر از متوسط بوده و به تازگی به یادگیری لغات برای تافل مبادرت کرده اند. 

- جزوه 1212 Words

لیست لغاتی مفید از لغات متون TPO ها که مشکل بسیاری از داوطلبین در زمینه لغت را رفع می نماید. این لیست مناسب داوطلبینی است که سطح متوسط و پیشرفته دارند. 

- مجموعه 400 لغت ژان

مجموعه لغتی مفید از لغات متون ژنتی و تی پی او می باشد که بسیاری از آن ها در تست های لغت آزمون تافل بوده اند. این مجموعه مناسب داوطلبینی است که سطح متوسط و پیشرفته دارند. 

تقویت مهارت ریدینگ تافل

2. آشنا نبودن با ساختارهای پیچیده گرامری که در ریدینگ دیده می شود

مطالعه موفق ریدینگ تافل نیازمند بهره مندی نسبتا خوب از دانش ساختار های گرامری می باشد. از آنجایی که در این متون ساختارهای ساده و پیچیده گرامری به کار می روند، دانش گرامر به درک مطلب متون کمک زیادی می کند. کتب زیر می توانند کمک زیادی به ارتقا دانش گرامر کنند.

- کتاب TOEFL Grammar Flash

خلاصه ای از مباحث اصلی گرامر که بیشتر برای افرادی مناسب می باشد که می خواهند در مدت زمان بسیار کوتاه، گرامر را دوره کنند.

- کتاب Understanding and Using English Grammar

کتابی بسیار مفید در زمینه آموزش ساختارهای گرامری می باشد که بسیاری از ساختار های گرامری را مورد بررسی و آموزش قرار می دهد. 

- کتاب Grammar Digest

کتابی ارزشمند در زمینه آموزش گرامر می باشد که در کتابی نه چندان طولانی ساختارهای گرامری را با ارائه تمارین مفید آموزش می دهد.

- کتاب Communicate What You Mean

از بهترین کتب آموزش گرامر می باشد که گرامر را به صورت موشکافانه و کاربردی برای استفاده در اسپیکینگ و رایتینگ آموزش می دهد. این کتاب فقط برای داوطلبین پیشرفته توصیه می شود. 

- ویدیوهای گرامر مگوش

ویدیوهای گرامر مگوش منبعی مناسب برای یادگیری ساختارهای گرامری متداول می باشد که می تواند به درک بهتر ریدینگ نیز کمک کند. 

3. آشنا نبودن با موضوعات و مفاهیم مطروحه در بخش ریدینگ تافل

از آنجایی که موضوعات علمی و دانشگاهی مطرح شده در آزمون تافل مشابه به موضوعات متون TPO و متون ژنتی می باشند که البته آن ها نیز آزمون های اصلی تافل بوده اند، بررسی دقیق این دو منبع کمک شایانی به آشنا شدن با مفاهیم مورد بحث در ریدینگ های تافل کرده و درک مطلب داوطلبین را تقویت می بخشد.

- متون TPO

از آنجایی که تعداد زیادی متون در نرم افزار TPO موجود می باشد (بیشتر از 150 متن)، طبیعتا مطالعه آن ها، جدا از کمک به یادگیری لغات، داوطلبین را با موضوعات علمی ریدینگ های آزمون تافل آشنا می کند و کمک بزرگی به ارتقا درک مطلب داوطلبین می کند. 

- متون ژنتی

این مجموعه شامل 150 متن ریدینگ ژنتی که همگی از ریدینگ های آزمون تافل بوده اند می باشد. مطالعه موشکافانه و بررسی ریدینگ های این مجموعه کمک زیادی به تقویت درک مطلب متون تافل، بالا بردن سرعت ریدینگ و افزایش لغات می کند. 

تقویت مهارت ریدینگ تافل

4. آشنا نبودن با تکنیک ها و استراتژی های خواندن متن و پاسخ گویی به سوالات

طبیعتا پاسخ دهی موفق به سوالات آزمون تافل نیازمند آگاهی جامع از انواع سوالات و چگونگی پاسخ دهی به آن ها می باشد که این اطلاعات را می توانید در منابع ذیل یافت کنید.

- ویدیو های آموزشی TOEFL® Test Preparation: The Insider's Guide

این مجموعه ویدیو که به طور رسمی توسط ETS منتشر شده است منبعی مفید در زمینه آموزش مهارت ریدینگ (و مهارت های دیگر) می باشد. در این سری ویدیو تکنیک ها و استراتژی های پاسخ گویی به انواع سوال ریدینگ تافل مورد بررسی قرار می گیرد.

- ویدیوهای آموزشی Magoosh TOEFL

مجموعه ویدیویی تافل مگوش شامل ویدیو های برای همه اسکیل ها می باشد. در این سری ویدیو، انواع سوال و تکنیک های مربوطه به پاسخ دهی آن ها مورد بررسی قرار گرفته است. بسیاری از کتب موجود در بازار نیز به آموزش انواع سوالات ریدینگ و تکنیک های پاسخ گویی به آنان پرداخته اند که کتب ذیل نمونه هایی از آن ها می باشند.

- کتاب Mastering the Reading Section for the TOEFL iBT

کتاب Mastering the Reading Section for the TOEFL iBT از کتب نسبتا تازه و ارزشمند در زمینه بخش ریدینگ آزمون تافل می باشد که توسط آکادمی تافل ایران از سایت آمازون خریداری شده و برای اولین بار عرضه می شود. در این کتاب نویسنده به انواع سوالات ریدینگ پرداخته و استراتژی و تکنیک های پاسخگویی به سوالات را با جزییات بیان می کند و تله هایی که طراحان سوال از آن ها برای طراحی انواع سوالات ریدینگ استفاده می کنند را بیان می کند. کتب مفید دیگر در این زمینه به شرح ذیل می باشند.

 • کتاب Collin’s Skills for the TOEFL iBT Test: Reading and Writing 
 • کتاب Delta's Key to the Next Generation TOEFL iBT: Advanced Skill Practice for the iBT 
 • کتاب Mastering Skills for the TOEFL iBT
 • و غیره

5. عدم داشتن سرعت مناسب در خواندن متن و کم آوردن زمان برای مطالعه و پاسخ گویی به متن

این عامل به دلیل ضعف درک مطلب حاصل می شود که با خواندن متون شبیه به آزمون تافل این مشکل مرتفع خواهد شد.

 • متون TPO
 • متون ژنتی
 • مقالات مجله Scientific American این سری مجله از لحاظ موضوعی و لغوی شباهت زیادی به متون آزمون تافل دارد و مطالعه آن ها تاثیر خوبی بر ارتقا درک ریدینگ دارد.
 • مجله National Geographic 
 • مجله New Scientist
 • و غیره

6. استرس و خستگی زیاد

این دو عامل اگر در حد نامتعارف زیاد باشند، در روز آزمون می توانند نمره داوطلبین را پایین بیاورند و از عملکرد واقعی داوطلب بکاهند. به این دلیل آموزش مدیریت خستگی و استرس زیاد برای داوطلبین، قبل از آزمون اهمیت زیادی دارد. راه موثر در این زمینه، شبیه سازی شرایط آزمون و یا شرکت در آزمون های شبیه سازی می باشد. داوطلبین می توانند آزمون های TPO را همانند شرایط آزمون واقعی اجرا کنند تا آموزش ببینند که بر خستگی و استرس خود غلبه کرده و عملکرد واقعی خود را داشته باشند که در طی آزمون دادن TPO ها، به علت کثرت تعداد تی پی او ها، این مشکلات تا حدود زیادی برطرف می شوند.

ثبت امتیاز