مقالات

تقویت مهارت اسپیکینگ تافل
 

تقویت مهارت اسپیکینگ تافل

ﺳﻪشنبه، 14 آبان 1398 | Article Rating

تقویت مهارت اسپیکینگ تافل

سنجش مهارت اسپیکینگ در آزمون تافل تا حدودی استرس زا می باشد علی الخصوص برای داوطلبینی که تمرین زیاد در این بخش نداشته اند. این مسئله بدلیل محدود بودن زمان آمادگی و پاسخ دهی به سوالات اسپیکینگ ایجاد می شود. چالش دیگر در اسپیکینگ به انواع اسپیکینگ در آزمون تافل مربوط می شود. در این آزمون، در تسک اول اسپیکینگ سوالی از داوطلب پرسیده می شود که داوطلب نیاز دارد غالبا یکی از دو موضع ارائه شده را انتخاب کرده، دلایلی ارائه کند و هر دلیل را بسط دهد. در تسک دو و سه اسپیکینگ، داوطلب باید بر اساس ریدینگ و لیسنینگ اجرا شده، به تسک پاسخ دهد و در تسک چهار بر اساس لیسنینگ به تسک پاسخ دهد. در سه تسک آخر، لیسنینگ نقش بسیار مهمی در نمره داوطلب ایفا می کند.

بنابراین در تسک یک، تسلط کامل بر بسط دادن موضوع در مدت زمان محدود بسیار کلیدی می باشد. از سوی دیگر، در تسک های دو، سه و چهار، مهارت لیسنینگ بسیار مهم می باشد. از طرف دیگر معیار روانی کلام (fluency) در نمره دهی بخش اسپیکینگ بسیار مهم می باشد. از این رو

  • آشنایی کامل با سوالات بخش اسپیکینگ و نحوه پاسخ دهی به آن ها
  • تمرین بسط دادن موضوعات
  • تمرین لیسنینگ
  • روانی کلام
  • بهبود گرامر

در ارتقا نمره بخش اسپیکینگ موثر می باشند.

آشنایی کامل با سوالات بخش اسپیکینگ و نحوه پاسخ دهی به آن ها

برای آشنایی با سوالات بخش اسپیکینگ و نحوه پاسخ دهی به آن ها منابع ذیل مفید می باشند.

- ویدیو های TOEFL Resources

در این سری ویدیو، Michael Goodine بیشتر به سوالات اسپیکینگ (و رایتینگ) پرداخته و توضیحات کامل در مورد آن ها می دهد. هم چنین، نمونه های اسپیکینگ (و رایتینگ) نمره بالا نیز در این مجموعه ویدیو ارائه شده اند.

- ویدیو های TOEFL® Test Preparation: The Insider's Guide

این مجموعه ویدیو به طور رسمی توسط ETS منتشر شده است. در این سری ویدیو سوالات بخش اسپیکینگ و مهارت های دیگر معرفی شده و مورد بررسی قرار گرفته اند. بدلیل اعمال تغییرات در آزمون تافل از آگوست 2019 و حذف شدن دو سوال اسپیکینگ و بروز نشدن کتاب های تافل تا لحظه نگارش این مقاله، مطالعه کتب آموزشی و ویدیو های آموزشی دیگر که بروز نشده اند برای اسپیکینگ توصیه نمی شود.

تمرین بسط دادن موضوعات

از تمارین مهم برای موفقیت در پاسخ دهی به سوال یک اسپیکینگ، تمرین ایده پردازی و بسط دادن موضوع می باشد. ایده پردازی و بسط دادن موضوع جدا از سطح زبانی اند و به عنوان تمرینی جداگانه برای اسپیکینگ (و رایتینگ) باید انجام شوند. از این رو داوطلبین باید برای موضوعات زیادی ترجیحا در فایلی مشخص ایده پردازی کرده و موضوعات را در ابتدا در فایلی و زمانی که مسلط شدند در ذهن خود بسط دهند تا بتوانند پاسخی منطقی و مناسب برای تسک اول اسپیکینگ آماده و ارائه دهند. از این رو تمرین موضوعات اخیر آزمون اصلی تافل و سمپل های آن ها و البته موضوعات TPO ها می تواند مفید باشد. توصیه می شود که داوطلبین در فایلی مجزا ایده پردازی کرده و ایده های خود برای موضوعات مختلف را به صورت هفتگی دوره نمایند زیرا دلایل بیان شده برای یک موضوع ممکن است برای موضوعی دیگر نیز مفید باشد.

- موضوعات اسپیکینگ آزمون اصلی تافل 

- سمپل های موضوعات آزمون تافل 

- سمپل های TPO 

تقویت مهارت اسپیکینگ تافل

تمرین لیسنینگ

برای اطلاع از تمارین و منابع مورد نیاز برای تقویت قسمت لیسنینگ تسک های 2، 3 و 4 به مقاله تقویت مهارت لیسنینگ رجوع نمایید. طبیعتا برای تسلط به سوالات دو، سه و چهار اسپیکینگ نیاز دارید با TPO کار کنید.

روانی کلام

از معیار های اصلی نمره دهی در بخش اسپیکینگ آزمون تافل ،fluency یا روانی کلام است که طبیعتا برای بهبود این مهارت نیاز به تمرین مستمر می باشد. توصیه می شود داوطلبین تعداد تسک های زیادی از سوال یک اسپیکینگ انجام داده و برای هر کدام در ابتدای آمادگی برای آزمون 2-3 بار صدای خود را ضبط کنند. هم چنین از تمارین مناسب برای تقویت روانی کلام خلاصه کردن متون لیسنینگی می باشد که داوطلبین به آن ها گوش کرده اند تا fluency خود را بهبود بخشند. این تمرین برای تسلط برای تسک های دو، سه و چهار مفید می باشد.

بهبود گرامر

طبیعتا اشتباهات گرامری منجر به پایین آمدن نمره در بخش اسپیکینگ می شود. از این رو داشتن دانش گرامر و البته مهم تر از آن تسلط بر استفاده صحیح ساختارهای گرامری اهمیت خاصی دارد. کتب ذیل، منابع مفیدی در زمینه تقویت و تثبیت دانش گرامر می باشند.

- کتاب Understanding and Using English Grammar

کتابی بسیار مفید در زمینه آموزش ساختارهای گرامری می باشد که بسیاری از ساختار های گرامری را مورد بررسی و آموزش قرار می دهد. 

- کتاب Grammar Digest

کتابی ارزشمند در زمینه آموزش گرامر می باشد که در کتابی نه چندان طولانی ساختار های گرامری را با ارائه تمارین مفید آموزش می دهد. 

- کتاب Communicate What You Mean

از بهترین کتب آموزش گرامر می باشد که گرامر را به صورت موشکافانه و کاربردی برای استفاده در اسپیکینگ و رایتینگ آموزش می دهد. این کتاب فقط برای داوطلبین پیشرفته توصیه می شود. 

ثبت امتیاز