مقالات

تقویت مهارت رایتینگ تافل
 

تقویت مهارت رایتینگ تافل

دوشنبه، 27 آبان 1398 | Article Rating

تقویت مهارت رایتینگ تافل

در نمره دهی تسک اول رایتینگ آزمون تافل(اینتگریتد رایتینگ)، لیسنینگ نقش بسیار مهمی ایفا می کند. بنابراین داشتن پیشینه قوی در لیسنینگ اهمیت زیادی دارد. هم چنین بسیاری از مشکلات داوطلبین در این تسک به اشتباهات زیاد گرامری بر میگردد. از طرف دیگر، در تسک دوم رایتینگ (ایندیپندنت رایتینگ)، بسیاری از داوطلبین در development یا بسط دادن موضوع مشکل دارند و ایده های اصلی بیان شده در پاراگراف خود را با جزییات منطقی و کافی نمی توانند ساپورت کنند که این مشکل تاثیر منفی زیادی در نمره آن ها دارد. از طرف دیگر مشکلات زیاد گرامری و یا نداشتن تنوع گرامری در رایتینگ آن ها مانع از کسب نمره بالا می شود. بنابراین مشکلات ذیل برای کسب نمره بالا باید رفع شوند.

  • آشنا نبودن با دو تسک رایتینگ
  • ضعف در لیسنینگ (و نت برداری) برای پاسخگویی به تسک اول رایتینگ
  • مشکل در بسط دادن موضوع برای تسک دوم رایتینگ
  • ضعف گرامر در هر دو تسک

 

1. آشنا نبودن با دو تسک رایتینگ

منابع زیادی برای آموزش دو تسک رایتینگ وجود دارند که بسیاری در توضیحات در مورد علی الخصوص تسک اول دارای اشتباهاتی می باشند. در ذیل منابع مفید در زمینه آموزش دو تسک رایتینگ معرفی می شوند.

- ویدیو های TOEFL Resources

در این سری ویدیو، Michael Goodine بیشتر به سوالات رایتینگ (و اسپیکینگ) پرداخته و توضیحات کامل در مورد آن ها می دهد. هم چنین، نمونه های رایتینگ (و اسپیکینگ) نمره بالا نیز در این مجموعه ویدیو ارائه شده اند. 

- ویدیو های TOEFL® Test Preparation: The Insider's Guide

این مجموعه ویدیو به طور رسمی توسط ETS منتشر شده است. در این سری ویدیو سوالات بخش رایتینگ معرفی شده و مورد بررسی قرار گرفته اند. 

- ویدیوهای Write to Top

مجموعه ویدیویی مفید در زمینه essay نویسی در آزمون تافل و آیلتس و استفاده ساختارهای گرامری در رایتینگ می باشد. مشاهده این مجموعه برای تقویت نوشتار برای تسک دوم رایتینگ و ساختار های گرامری پیچیده مفید می باشد. 

- ویدیو های Notefull

در مجموعه ویدیویی Notefull، بخش رایتینگ آزمون تافل آموزش داده شده است. با وجود قدیمی بودن این ویدیوها، بخش رایتینگ این ویدیو ها هم چنان مفید می باشد.

2. ضعف در لیسنینگ (و نت برداری) برای پاسخگویی به تسک اول رایتینگ

برای تقویت مهارت لیسنینگ به مقاله تقویت مهارت لیسنینگ رجوع نمایید.

تقویت مهارت رایتینگ تافل

3. مشکل در بسط دادن موضوع

مشکل غالب داوطلبین عدم بسط درست موضوع و یا بسط کافی موضوع در تسک دوم رایتینگ یا ایندیپندنت رایتینگ می باشد که معمولا ناشی از عدم مطالعه دقیق تاپیک و عدم تمرین در بسط دادن موضوعات و بررسی سمپل های نمره بالا می باشد. بسیاری از داوطلبین موضوع رایتینگ تسک 2 را به دقت مطالعه نمی کنند و دلایل نامربوط به دلیل درک نادرست از موضوع رایتینگ ارائه می دهند که البته نمره بسیاری پایینی برای همچون پاسخی دریافت خواهند کرد. بنابراین داوطلبین نیاز دارند حتما دو الی سه بار موضوع رایتینگ را با دقت مطالعه کرده تا دقیقا متوجه منظور آن شوند. از طرفی دیگر، بسیاری گمان می کنند که پس از ارائه ایده اصلی در هر پاراگراف بادی با نوشتن یک یا دو جمله supporting sentences، پاراگراف آن ها به طور کافی بسط داده شده است که البته این گمانی کاملا اشتباه می باشد. مهم ترین قسمت پاسخ رایتینگ، بادی پاراگراف می باشد که شما در آن ادعای خود را ثابت می کنید که چرا با یک موضع موافق یا مخالف هستید. بنابراین باید به طور کامل پاراگراف های بادی را بسط دهید. برای احقاق این امر نیاز دارید موضوعات اخیر آزمون را که در سایت موجود می باشد را برایشان brainstorm انجام دهید و idea bank برای خود درست نمایید و به صورت هفتگی idea bank خود را دوره نمایید زیرا برخی مواقع دلایل برای یک موضوع برای موضوعی دیگر نیز می توانند به کار روند. هم چنین نیاز دارید سمپل های رایتینگ نمره بالا را مطالعه و تجزیه و تحلیل نمایید که تعداد زیادی در سایت موجود می باشند.

- مشاهده ویدیو های ذکر شده در بالا

- موضوعات  رایتینگ آزمون اصلی تافل 

- TOEFL Resources Sample Responses 

- سمپل های سوالات اخیر 

- سمپل های TPO 

4. ضعف گرامر در هر دو تسک

طبیعتا از معیارهای مهم نمره دهی در رایتینگ، استفاده درست از ساختار های گرامری و تنوع ساختارهای گرامری می باشد. از این رو تسلط خوب به ساختارهای گرامری و استفاده ازclause های متنوع توصیه می شود.

- کتاب Understanding and Using English Grammar

کتابی بسیار مفید در زمینه آموزش ساختارهای گرامری می باشد که بسیاری از ساختار های گرامری را مورد بررسی و آموزش قرار می دهد. 

- کتاب Grammar Digest

کتابی ارزشمند در زمینه آموزش گرامر می باشد که در کتابی نه چندان طولانی ساختار های گرامری را با ارائه تمارین مفید آموزش می دهد. 

- کتاب Communicate What You Mean

از بهترین کتب آموزش گرامر می باشد که گرامر را به صورت موشکافانه و کاربردی برای استفاده در اسپیکینگ و رایتینگ آموزش می دهد. این کتاب فقط برای داوطلبین پیشرفته توصیه می شود. 

- اپلیکیشن Grammarly

اپلیکیشنی مفید در زمینه اصلاح مشکلات گرامری و املایی متون می باشد که داوطلبین می توانند برای ارتقا رایتینگ های خود از آن استفاده کنند. در نسخه رایگان این اپلیکیشن ساختارهای رایج گرامری و spelling چک می شود و توضیحات در مورد آن ها داده می شود. این اپلیکیشن به صورت نرم افزار برای ویندوز و افزونه گوگل کروم قابل نصب می باشد. استفاده از این اپلیکیشن به داوطلبین توصیه می گردد. 

ثبت امتیاز