مقالات

قوانین آزمون تافل
 

قوانین آزمون تافل

دوشنبه، 27 آبان 1398 | Article Rating

قوانین آزمون تافل از زبان مسئول سابق برگزاری آزمون اصلی تافل و جی آر ای

موسسه ETS به عنوان طراح و برگزار کننده آزمون اصلی تافل و جی آر ای، قوانین و سیاست های سخت گیرانه ای به منظور منصفانه و استاندارد برگزار شدن آزمون اصلی تافل و جی آر ای اتخاذ کرده است که ممکن است تا حدودی باعث افزایش استرس داوطلبین شود. بنابراین آشنا شدن با این قوانین می تواند برای داوطلبین آرامش خاطر قبل از آزمون ایجاد کند. توجه نمایید که تخطی از هر یک از این قوانین می تواند عواقبی برای داوطلبین داشته باشد.

روز آزمون

در زمان ورود به مرکز آزمون داوطلبین تمام وسایل شخصی خود ( کیف، تلفن همراه، لپ تاپ، فلش و حتی ساعت و غیره) را به استثنای کارت های شناسایی تحویل می دهند. به طور معمول سنتر های برگزارکننده آزمون، لاکر برای نگهداری وسایل شخصی داوطلبین اختصاص می دهند. پرینت برگه ثبت نام آزمون یا اصطلاحا Ticket Confirmation بر اساس قوانین ETS مورد نیاز نمی باشد.

در زمان Check-in، به داوطلبین فرمی به نام Confidentiality Statement داده می شود که داوطلبین نیاز دارند پر کنند که با امضای آن تمام قوانین ETS را قبول می کنند و تایید می کنند که اطلاعات آزمون را به اشخاص دیگر منتقل نکنند.

مراحل احراز هویت

 

کارت شناسایی

یکی از موارد مسئله ساز برای برخی از داوطلبین آزمون تافل، کارت شناسایی می باشد. بر اساس قوانین ETS، در صورت عدم ارائه کارت شناسایی، سنتر های آزمون از ورود شما به جلسه آزمون ممانعت خواهند کرد. عدم ارائه کارت شناسایی معتبر، نیز به ممانعت مرکز آزمون از شرکت داوطلبین در جلسه آزمون خواهد انجامید. با این حال مراکز آزمون ممکن است به اشخاصی که کارت شناسایی آن ها از تاریخ انقضا گذشته در صورتی که احتمال درگیری وجود دارد اجازه شرکت در آزمون دهند ولی گزارشی در این باره برای ETS ارسال می کنند که به طور معمول به کنسل شدن آزمون داوطلب می انجامد.

سوالی که پیش می آید این است که کارت شناسایی معتبر چیست؟ بر اساس قوانین ETS، کارت شناسایی باید این پنج معیار را داشته باشد:

 • نسخه اصلی کارت باشد. فتوکپی و عکس کارت شناسایی به هیچ عنوان قابل قبول نمی باشد.
 • کارت شناسایی توسط دولت صادر شده باشد.
 • تاریخ اعتبار روی کارت نگذشته باشد. کارت های شناسایی که تاریخ آن ها گذشته است فاقد اعتبار می باشند.
 • در برگیرنده اسم کامل داوطلب باشد.
 • عکس روی کارت به راحتی و کاملا با چهره داوطلب مطابقت داشته باشد.
 • دربرگیرنده امضای داوطلب باشد. (در ایران فقط پاسپورت می تواند حاوی امضای داوطلب باشد)

 

کارت شناسایی مورد قبول برای شرکت در آزمون در ایران

 • کارت ملی جدید (هوشمند)
 • شناسنامه جدید
 • پاسپورت (اگر در کشوری که اقامت آن کشور را ندارید آزمون می دهید تنها کارت شناسایی مرد قبول پاسپورت می باشد.)
 • گواهینامه ملی- گواهینامه های بین المللی برای آزمون تافل قابل قبول نمی باشند.
 • کارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت

لازم به ذکر است که 5 معیار فوق در مورد این کارت های شناسایی نیز صدق می کنند. کارت هایی مانند کارت های دانشجویی، کتابخانه، نظام پزشکی، نظام مهندسی و غیره قابل قبول نمی باشند. بر اساس قوانین ETS، داوطلبین در روز آزمون نیاز دارند حداقل دو کارت شناسایی معتبر را به مسئولین احراز هویت ارائه دهند. نظر در مورد قابل قبول بودن یا قابل قبول نبودن کارت شناسایی با مسئولین برگزارکننده آزمون می باشد. در صورت عدم موفقیت در ارائه کارت شناسایی معتبر با معیار های فوق گزارشی از طرف تست سنتر به ETS ارسال خواهد شد که غالبا منجر به کنسل شدن نمره آزمون داوطلب می شود. در این مورد اجازه یا عدم اجازه به شرکت داوطلب در آزمون تغییری در نتیجه گزارش ارسالی نخواهد داد.

هم چنین نام، نام خانوادگی و تاریخ تولد داوطلب بر روی کارت شناسایی باید تطابق کامل با اطلاعات وارد شده در پروفایل داوطلب که بر روی صفحه کامپیوتر مسئولین آزمون نمایان می باشد داشته باشد. برای اطلاعات بیشتر، راهنمای ثبت نام آزمون تافل را مطالعه نمایید. در صورت مغایرت هر کدام از این اطلاعات، این مسئله به ETS گزارش خواهد شد. در بعضی موارد مغایرت، مانند تفاوت کامل نام خانوادگی وارد شده در پروفایل با نام خانوادگی بر روی کارت شناسایی، ازشرکت داوطلب در آزمون ممانعت به عمل خواهد آمد.

بازرسی بدنی

در زمان check-in، مسئولین آزمون موظف هستند که داوطلبین را با فلزیاب اسکن کنند تا وسایل شخصی مانند فلش، موبایل و غیره همراه نداشته باشند. هم چنین مراکز آزمون می توانند، بر اساس قوانین ETS، از داوطلبین تقاضا کنند تا جیب های خود را خالی کنند یا حتی آستین های لباس خود را و شلوار خود را تا ساق پا برای بررسی بالا بزنند. تست سنترها اجازه دارند سخت گیری های بیشتری را در صورت صلاحدید در زمینه بازرسی شخص داوطلب، البسه و وسایل داوطلب قبل از آزمون و پس از زمان Break داشته باشند. بر اساس قوانین ETS، عدم توافق به اجرای این مراحل از سوی داوطلب به ارسال گزارش به ETS در این باره می انجامد.

قوانین آزمون تافل

احراز هویت توسط صدا

در این مرحله عکس داوطلب از طریق سیستم check-in موسسه ETS، توسط مسئولین آزمون گرفته شده و به داوطلبین برگه ای به نام voice capture sheet داده می شود که داوطلبین نیاز دارند نوشته های آن برگه را با صدای بلند بخوانند. هدف از این مرحله، ضبط صدای داوطلب برای اهداف امنیتی آزمون به منظور مقایسه صدای داوطلب در این مرحله و در هنگام microphone check در ابتدای آزمون و بعد از زمان Break می باشد تا شخصی جای شخص دیگر آزمون ندهد. هم چنین صدای داوطلب با صدای ضبط شده همان داوطلب در آزمون های دیگر تافل آن شخص و حتی آزمون جی آر ای (این مرحله در زمان check-in آزمون جی آر ای نیز اجرا میشود.) آن شخص چک می شود. در صورت مغایرت صدا، نمره داوطلب در بازه 10 روز بعد از شرکت در آزمون اعلام نشده و اصطلاحا hold می شود تا ETS بررسی های خود را کامل کند. سپس نمره داوطلب آزاد می شود و یا کنسل می شود. در صورت کنسل شدن آزمون داوطلب، ETS هیچ هزینه ای را به داوطلب باز نمی گرداند.مسئولیت حفاظت از آزمون آزمون های موسسه ETS بر عهده ETS Office of Testing Integrity (OTI) می باشد.

قوانین آزمون تافل در جلسه آزمون

در سالن برگزاری آزمون تافل اینترنتی، صحبت کردن با داوطلبین دیگر ممنوع می باشد. در صورت نیاز به کمک و پرسیدن سوال از مسئولین، داوطلبین دست خود را بلند کنند. مراقبین جلسه مسئول سالن ها می باشند و تخطی از گفته ها و اخطار های آن ها به منزله نقض قوانین ETS می باشد.

در جلسه آزمون سه برگ ورق و یک یا دو مداد در هر زمان در اختیار داوطلبین قرار دارد تا در صورت تمایل نت برداری کنند. در صورت پر شدن برگه ها بر طبق دستورالعمل سنتری که در آن آزمون می دهید مراقبین مسئول عوض کردن برگه های شما هستند. دسترسی به وسایل شخصی در زمان برگزاری آزمون ممنوع می باشد. داوطلبین تنها در زمان Break به خوراکی، آشامیدنی و دارو دسترسی دارند. در صورتی که وسایل شخصی اعم از برگه، هر نوع وسیله الکترونیکی، عکاسی وضبط صدا و تصویر و غیره، همراه داوطلب در سالن آزمون یافت شود، این موضوع به ETS گزارش خواهد شد و عواقبی برای داوطلب خواهد داشت. استفاده از خوراکی و آشامیدنی در سالن آزمون ممنوع می باشد. در صورت مشاهده این موضوع به ETS گزارش خواهد شد.

در صورت داشتن کت و ژاکت داوطلبین می توانند در سالن آزمون، آن ها را روی رخت آویز آویزان کنند و در صورت عدم وجود رخت آویز، پشت صندلی خود قرار دهند. بر اساس قوانین ETS، درآوردن کفش در جلسه آزمون ممنوع می باشد. ETS و تست سنتر هیچ مسئولیتی در قبال وسایل شخصی که به مرکز آزمون می آورید قبول نمی کند. از آوردن اشیا قیمتی به مرکز آزمون امتناع کنید. در صورت نیاز به accommodation های کوچک مانند بالشت برای پشت کمر، نیاز به صندلی کوتاه تر یا بلند تر و غیره مسئولین آزمون را مطلع کنید. در صورت نیاز به accommodation های جدی تر مانند نیازهای پزشکی )دارویی و خوراکی( در حین انجام آزمون (جدا از زمان Break) و مشکلات جسمی که موجب سختی در هنگام آزمون می شوند با ETS Disability Services تماس حاصل فرمایید. البته لازم به ذکر است که همراه داشتن پمپ انسولین و باتری قلب نیاز به تماس با ETS ندارد. با این حال حتما این مسئله را به مسئولین آزمون اطلاع دهید.

زمان Break

در زمان Break، داوطلبین نمی توانند از ساختمان مرکز آزمون خارج شوند. هم چنین نمی توانند به وسایل شخصی دسترسی داشته باشند. در صورت نیاز به دسترسی به وسایل شخصی تنها می توانند به خوراکی، آشامیدنی و داروی خود دسترسی داشته باشند که برای دسترسی به آن ها نیز باید مسئولین آزمون را مطلع سازند. در طول آزمون حتی در زمان بریک، استفاده از نوت ها و منابع آموزشی اکیدا ممنوع بوده و تقلب محسوب می شود. در صورت مشاهده، این مسئله به ETS گزارش شده و باعث کنسلی نمره و حتی ban شدن آز آزمون های ETS برای مدت زمان معینی می شود. در زمان بریک، بر اساس قوانین ETS، صحبت در مورد مطالب و محتوای آزمون ممنوع بوده و تخلف محسوب می شود. صحبت کردن در زمان آزمون اکیدا ممنوع می باشد. زمان بریک 10 دقیقه می باشد. داوطلبین شخصا موظف هستند تا قبل از پایان زمان بریک به workstation های خود بازگردند. تاخیر از بازگشت از زمان بریک توسط مسئولین سنتر به ETS گزارش خواهد شد.

زمان اسپیکینگ

از آنجایی که در بخش اسپیکینگ داوطلبین نیاز دارند از هدست های ETS که کاملا روی گوش را می پوشانند استفاده کنند برخی داوطلبین بلند تر از صوت معمول خود صحبت می کنند و این ممکن است باعث آزردگی بقیه داوطلبین شود. در چنین مواردی بر اساس قوانین ETS، مراقبین موظف هستند که به شخص خاطی اخطار دهند . در صورت بی توجهی شخص خاطی به این مسئله در صورت تکرار بیش از دو بار، آزمون شخص خاطی بسته خواهد شد و گزارش به ETS ارسال خواهد شد.

قوانین آزمون تافل

سایر قوانین مهم روز آزمون

توهین واعتراض شدید الحن به مسئولین سنتر و ایجاد اغتشاش در سنتر توسط داوطلب برای ETS قابل تحمل نیست. این گونه موارد به ETS گزارش می شود. البته لازم به ذکر است که احترام و برخورد محترمانه مسئولین سنتر با داوطلبین نیز جزو قواعد ابتدایی مسئولین آزمون می باشد و مسئولین مراکز بر اساس قوانین ETS نیاز دارند محترمانه با داوطلبین برخورد کنند. ETS در صورت توهین و بی احترامی به داوطلب به مرکز آزمون اخطار می دهد.

در هنگام برگزاری آزمون بعضی صفحات untimed می باشند (زمان ندارند) و برای وارد شدن به صفحات بعد، داوطلبین نیاز دارند بر روی continue کلیک کنند. برخی از داوطلبین زمان زیادی را در این صفحات صرف میکنند تا استراحتی در طول آزمون کرده باشند. بر اساس قوانین ETS، این زمان برای استراحت نمی باشد و در صورت صرف زمان غیرقابل قبول توسط داوطلب در این قسمت، مراقبین موظف هستند به داوطلب اخطار داده و اگر داوطلب پس از دو بار اخطار، بی توجهی نسبت به این مسئله نشان داد، این موضوع را به ETS گزارش دهند.

قوانین بیرون از سنتر

فاصله زمانی بین هر دو آزمون ثبت نامی تافل حداقل 3 روز بوده و در صورت ثبت نام داوطلب در دو روز متوالی نمره داوطلب کنسل خواهد شد. کنسل کردن و تغییر تاریخ آزمون تافل توسط داوطلب در زمان تعیین شده باید انجام شود، در غیر این صورت برای کنسل کردن آزمون وجهی به داوطلب مسترد نخواهد شد و برای تغییر تاریخ دادن آزمون، Rescheduling انجام نخواهد شد. این بازه زمانی حداقل 4 روز فاصله با تاریخ آزمون بدون احتساب روز آزمون می باشد. در صورت داشتن اعتراض به نمره آزمون، داوطلبین می توانند به نمرات اسپیکینگ و رایتینگ خود با پرداخت هزینه اعتراض کنند تنها به شرطی که از ETS نخواسته باشند که نمرات آن ها را به دانشگاه ها ارسال کند. در غیر این صورت، اعتراض به نمره ممکن نخواهد بود.

ثبت امتیاز