مقالات

پادکست چیست؟
 

پادکست چیست؟

از روش های بسیار مفید و در نظر ما ضروری در جهت بهبود مهارت شنیداری در زبان انگلیسی گوش کردن به پادکست های انگلیسی می باشد. لغت پادکست ((Podcast در حقیقت فایل های صوتی ضبط شده و قابل دانلود  انتشار یافته در سایت های اینترنتی می باشند که معمولا دارای episode یا قسمت های مختلف می باشند. پادکست ها معمولا به صورت روزانه و یا هفتگی به صورت رایگان توسط سایت های منتشر کننده انتشار داده می شوند. در ابتدا پادکست ها در اوایل قرن بیست و یک میلادی در سایت های خبری متداول شدند.
دوشنبه، 07 بهمن 1398 | Article Rating

پادکست چیست؟

از روش های بسیار مفید و در نظر ما ضروری در جهت بهبود مهارت شنیداری در زبان انگلیسی گوش کردن به پادکست های انگلیسی می باشد. لغت پادکست ((Podcast در حقیقت فایل های صوتی ضبط شده و قابل دانلود  انتشار یافته در سایت های اینترنتی می باشند که معمولا دارای episode یا قسمت های مختلف می باشند. پادکست ها معمولا به صورت روزانه و یا هفتگی به صورت رایگان توسط سایت های منتشر کننده انتشار داده می شوند. در ابتدا پادکست ها در اوایل قرن بیست و یک میلادی در سایت های خبری متداول شدند. از آن جایی که گوش کردن به فایل صوتی به جای فایل متنی سرگرم کننده تر و در عین حال از نظر زمانی مقرون به صرفه تر می باشد، امروزه بسیاری از سایت های انگلیسی زبان اعم از خبری، آموزشی و غیره پادکست منتشر می کنند و حتی در برخی سایت های ایرانی نیز انتشار پادکست متداول شده است.

از مزایای پادکست ها می توان به دسترسی بسیار آسان و دانلود بدون هزینه میلیون ها پادکست با نصب اپلیکیشن های دانلود پادکست اشاره کرد. هم چنین برای دانلود پادکست تنها نیاز دارید در اپلیکیشن پادکست، پادکست های مورد نظر را انتخاب کرده و به اصطلاح برای آن ها subscribe  کنید. پس از subscribe کردن برای پادکست های مورد نظر، آن ها به طور خودکار توسط اپلیکیشن پادکست دانلود می شوند و هر زمان اپیزود های جدید پادکست مورد نظر شما منتشر شود آن ها به طور خودکار دانلود می شوند.

 اپلیکیشن های پادکست برای سیستم عامل ویندوز، مک، IOS و اندروید ارائه شده اند. برای سیستم عامل ویندوز و مک، بهترین  نرم افزار برای دانلود پادکست، نرم افزار iTunes می باشد. دانلود پادکست توسط iTunes  نیازی به داشتن دیوایسی از شرکت اپل نمی باشد. شما پس از نصب نرم افزار iTunes در کامپیوتر می توانید با انتخاب قسمت پادکست نرم افزار، به میلیون ها پادکست دسترسی پیدا کنید.

 در سیستم عامل IOS شما می توانید از اپلیکیشن پیش فرض پادکست اپل که بر روی تمامی ایفون و ایپد ها به صورت پیش فرض نصب می باشد استفاده نمایید.  نام این اپلیکیشن در این سیستم عامل sPodcast می باشد. البته بر اساس تجربه ما اپلیکیشن رایگان Pocket Casts و اپلیکیشن قابل خریداری Downcast هم از اپلیکیشن های خوب در این سیستم عامل محسوب می شوند. با این حال، اپلیکیشن پیش فرض s Podcast برای نیاز زبان آموزان محترم کافی می باشد.

در سیستم عامل اندروید، اپلیکیشن پیش فرضی برای دانلود پادکست وجود ندارد و شما نیاز دارید تا اپلیکیشنی برای این منظور نصب نمایید. طبق تجربه ما، اپلیکیشن های رایگان  Pocket Casts و Castbox گزینه های بسیار مناسب برای این منظور می باشند.

از آنجایی که پادکست ها بر خلاف سریال ها و فیلم های تلویزیونی فاقد محرک بصری می باشند و شنونده برای درک مطلب نیاز دارد تمرکز کامل بر محتوای لیسنینگ داشته باشد، آن ها تاثیر بسزایی در بهبود مهارت لیسنینگ دارند. هم چنین تنوع زیاد آن ها منجر به علاقه مندی شنونده برای ایجاد عادت به گوش دادن به پادکست ها می شود. هم چنین در هر زمان و مکانی به راحتی می توانید به آن ها گوش دهید. از آن جایی که بیشتر پادکست های انگلیسی برای انگلیسی زبان ها منتشر می شوند ، آن ها دارای بار زبانی و روانی کلام natural یا طبیعی می باشند که طبیعتا در تقویت مهارت شنیداری بسیار مفید می باشند. البته بیشتر اپلیکیشن های پادکست امکان تغییر سرعت لیسنینگ را فراهم کرده اند و زبان آموزان می توانند سرعت لیسنینگ را بر اساس نیاز خود کمتر یا بیشتر کنند.

پادکست چیست

پادکست برای تافل

طبیعتا به دلیل مزایای زیاد ذکر شده گوش کردن به پادکست، داوطلبین آزمون تافل نیز بهتر است از پادکست انگلیسی برای بهبود لیسنینگ تافل استفاده کنند. از آن جایی که در اغلب موارد لیسنینگ های تافل، لهجه امریکایی می باشد پادکست هایی که لهجه امریکایی دارند مفید تر می باشند. با این حال پادکست ها از نظر محتوا و سرعت پخش متفاوت می باشند. از این رو در ذیل به معرفی و بررسی تعدادی از پادکست های مفید برای تافل می پردازیم.

 

    ESL Podcast

سطح: مبتدی

این سری پادکست از پادکست های بسیار مفید در زمینه مکالمات روزمره و آموزش لغات و اصطلاحات روزمره می باشد. از آنجایی که این سری پادکست با سرعت پایین اجرا می شوند برای تقویت مهارت لیسنینگ داوطلبینی که در این  مهارت ضعیف می باشند و نیاز به بهبود تشخیص لغت و جمله در حین لیسنینگ دارند مفید می باشد. علاوه بر تعداد بسیار زیاد این پادکست ها، از مزایای آن ها ارائه فایل متن تمام لیسنینگ ها می باشد. این پادکست ها به صورت ناقص در اپلیکیشن های پادکست منتشر شده اند. مجموعه کامل این سری پادکست توسط سایت ایزی تاک برای اولین بار به صورت رایگان در ایران ارائه شده است. این پادکست ها را می توانید از این لینک دانلود نمایید. به دلیل سرعت کم این پادکست ها، گوش دادن به آن ها تنها به زبان آموزانی که در مهارت لیسنینگ ضعیف می باشند توصیه می شود.

 

TED Talks

سطح: متوسط و پیشرفته

سخنرانی های ویدیویی TED Talks از لیسنینگ های بسیار مفید برای تقویت مهارت شنیداری علی الخصوص برای درک مطلب لکچر های تافل می باشد. بسیاری از این سخنرانی ها توسط native ها ارائه می شود و با سرعت مشابه با لکچر های آزمون تافل ارائه می شوند. از مزایای این سخنرانی ها در دسترس بودن متن ویدیو ها و اضافه کردن زیرنویس به آن ها در صورت نیاز می باشد. سخنرانی های TED Talks  به صورت فایل ویدیویی از این لینک قابل دانلود می باشند. هم چنین، اپلیکیشن TED Talks برای اندروید و IOS  ارائه شده است و قابل دانلود از اپ استور های مربوطه است.

سخنرانی های TED Talks به صورت فایل صوتی پادکست به نام TED Talks Daily نیز ارائه شده اند. این پادکست ها به صورت موضوعی (Art، Technology، Science and Medicine ، Business، Education، Society and Culture و غیره) نیز در دسترس می باشند.

 

Scientific American

سطح: متوسط و پیشرفته

پادکست هایScientific American  از نظر موضوعی شباهت به لیسنینگ ها و لکچرهای  آزمون تافل دارند و از این رو می توانند در بهبود لیسنینگ داوطلبین مفید باشند. این پادکست ها به نام o60-second scienceمی باشند و مدت زمان آن ها معمولا بین 1 تا 2 دقیقه می باشد. این لیسنینگ ها در اپلیکیشن های پادکست به صورت موضوعی دسته بندی شده اند .در کنار این پادکست های کوتاه، پادکست های طولانی تر نیز با نام Science Talk گنجانده شده اند.

 

Yale University Lectures

سطح: متوسط و پیشرفته

برخی دانشگاه ها لکچر های دانشگاهی را در سایت دانشگاه برای دسترسی عموم قرار می دهند. از سخنرانی های مفید در این زمینه می توان به لکچر های منتشر شده در سایت دانشگاه Yale اشاره کرد. این لکچر ها در بسیاری موارد تخصصی نمی باشند و قابل درک می باشند. این سخنرانی ها در فرمت ویدیویی و صوتی ارائه شده اند. متن این لکچر ها نیز قابل مشاهده  می باشد. این لکچر ها به در اپلیکیشن های پادکست قابل دسترسی نمی باشند.  برای دسترسی به این سخنرانی ها اینجا کلیک نمایید.

 

A Way with Words

سطح: پیشرفته

از پادکست های مفید برای درک بهتر کانورسیشن های آزمون تافل این سری پادکست می باشد. این پادکست های انگلیسی در مورد لغات و اصطلاحات در زبان انگلیسی می باشد و با سرعت طبیعی مکالمات روزمره انگلیسی ارائه می شوند.

 

Stuff You Should Know

سطح: متوسط و پیشرفته

این سری پادکست در مورد مسائل گوناگون و بسیار متنوعی می باشد که معمولا این موضوعات علمی، تاریخی و فرهنگی می باشند. بیشتر اپیزود ها مکالمه دو گوینده در بررسی موضوعات می باشد. ترنسکریپت این سری پادکست را می توانید در اینجا مشاهده نمایید.

 

TED Radio Hour

سطح: متوسط

این سری پادکست که توسط شبکه رادیویی مشهور NPR ارائه شدده است شامل مصاحبه با سخنران های سری TED Talks می باشد. در هر اپیزود که در مورد موضوع خاصی می باشد گوینده با چندین سخنران مصاحبه می کند و قسمت هایی از سخنرای های TED Talks پخش می شود.

 

Stuff You Missed in History Class

سطح: پیشرفته      

در این مجموعه پادکست دو گوینده اصلی در مورد مسائل متفاوت و جذاب تاریخی باهم گفتگو میکنند و اطلاعات تاریخی زیادی را به شنونده منتقل می کنند. این پادکست از نظر لغتی شباهت به لکچرهای تاریخی تافل دارد.

 

Crime Junkie

سطح: متوسط

این سری پادکست به  بررسی های پرونده های جنایی می پردازد و به دلیل سرعت نسبتا کم در بیشتر پادکست مفید می باشد.

 

Career Stories

سطح: پیشرفته

این سری پادکست در مورد زندگی افراد موفق در زمینه های متفاوت است که به بررسی زندگی آن ها در این پادکست پرداخته می شود.  این مصاحبه ها برای تقویت درک کانورسیشن های تافل می تواند مفید باشد.

Life kit

سطح: متوسط

این سری پادکست که یکی دیگر از پادکست های شبکه NPR می باشد در مورد بهبود زندگی در زمینه های متفاوت می باشد و توصیه های مفیدی برای افراد در آن داده می شود.

 

Radio Lab

سطح: پیشرفته

این سری پادکست در زمینه مسائل علمی و فلسفی می باشد و با سرعت طبیعی مکالمات انگلیسی ارائه می شود که می تواند برای داوطلبین تافل مفید باشد. ترنسکریپت این سری پادکست در سایت Radio Lab موجود می باشد.

ثبت امتیاز