مقالات

آزمون تافل چیست؟
 

آزمون تافل چیست؟

شنبه، 25 آبان 1398 | Article Rating

®TOEFL مخفف Test of English as a Foreign Language می باشد که به معنی آزمون زبان انگلیسی به عنوان زبان خارجی است. آزمون تافل همراه تعدادی دیگر از آزمون های بین المللی مانند ®GRE، توسط شرکتی غیر دولتی در آمریکا به نام Educational Testing Service (ETS) طراحی و ارائه می شود. این آزمون به عنوان یکی از استاندارد ترین آزمون های بین المللی برای سنجش مهارت زبانی در محیط آکادمیک می باشد که برای سنجش داوطلبینی که زبان اولشان زبان انگلیسی نمی باشد و قصد تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان را دارند ارائه می شود. نمره این آزمون مورد قبول بیشتر از 9000 دانشگاه و موسسات آموزش عالی در بیش از 130 کشور می باشد.

مزایای داشتن مدرک تافل

کسب نمره مناسب در آزمون تافل برای اپلای به دانشگاه های خارجی، هدف اکثریت داوطلبین می باشد. هم چنین می توان از کارنامه آزمون تافل برای کسب ویزا و یا شرکت در مدارس انگلیسی زبان کشورهای دیگر و گزینه ای به جای تافل دکتری در ایران یاد کرد. لازم به ذکر است که صرفا شرکت در آزمون تافل اهمیتی ندارد. بلکه کسب نمره خوب که توسط دانشگاه ها مشخص می شود که معمولا در بازه 110-80 می باشد در این آزمون ملاک است.

تاریخچه آزمون تافل

آزمون تافل اولین بار در سال 1962 توسط شورای ملی سنجش زبان انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی متشکل از گروهی از مربیان و مقامات دولتی آمریکا با هدف سنجش مهارت های زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در دانشگاه های ایالات متحده بودند ، طراحی شد. نسخه ابتدایی آزمون TOEFL ، به عرف معمول آموزش زبان در آن دوره، به سنجش مولفه های مهارت زبان به طور جداگانه پرداخت. بدین ترتیب اولین آزمون تافل شامل پنج بخش مجزا بود که درک مطلب نوشتاری ، واژگان ، درک مطلب شنیداری ، ساختار انگلیسی و دستور زبان را به طور کامل با سؤالات چند گزینه ای ارزیابی می کرد.

از سال 1965 تا به امروز برگزاری آزمون تافل به شرکت غیردولتی Educational Testing Service (ETS) واگذار گردید. درابتدا، آزمون تافل به صورت نسخه (Paper-based TOEFL) یا PBT که شامل سه بخش Listening comprehension Structure and written expression, Reading comprehension بود ارائه شد. سپس در سال 1998 ، ETS اولین قدم مهم در بازنگری آزمون تافل ورقی را با ارائه آزمون Computer-based TOEFL (CBT) برداشت. آزمون تافل CBT شامل تغییرات عمده ای در آزمون تافل بود. جدا از برگزاری آزمون به صورت کامپیوتری، قسمت رایتینگ به آزمون تافل اضافه شد. هم چنین در قسمت های ریدینگ و لیسنینگ نوع سوالات جدیدی که لزوما سوالات چهار گزینه ای نبودند اضافه شدند. در بخش لیسنینگ و گرامر سوالات computer adaptive بودند به این معنی که پاسخ درست و یا غلط داوطلبین به سوالات این دو قسمت، تاثیر در انتخاب و نمایش سوالات بعدی توسط نرم افزار آزمون را داشت.

با وجود این که در دهه 1980 نسخه های سنجش مهارت گفتاری و نوشتاری به نام های Test of Spoken English (TSE) و Test of Written English (TWE) توسط شرکت ETS به آزمون تافل اضافه گردید، متخصصین رشته هنوز اعتقاد داشتند که آزمون تافل به صورت کاربردی مهارت های آزمون را نمی سنجید. برای رفع این مشکل، موسسه ETS در سال 2006 آزمون تافل اینترنتی (Internet-based TOEFL) را ارائه کرد که امروزه به TOEFL iBT مشهور است . هدف این آزمون سنجش مهارت های داوطلبین در محیط های دانشگاهی اعم از مسائل مربوط به کلاس ها و دوره های دانشگاهی و هم چنین مراودات روزمره دانشجویان در سطح دانشگاه می باشد. در آزمون تافل اینترنتی توجه خاصی به مهارت های ادراکی و ارتباطی داوطلبین در چهار مهارت ریدینگ، لیسنینگ، اسپیکینگ و رایتینگ داده شده است.

در آگوست سال 2019 تغییرات عمده ای در ساختار آزمون تافل iBT توسط ETS اعمال شد که در ادامه، مورد بحث قرار خواهد گرفت. شایان ذکر است که نسخه TOEFL PBT در حال حاضر فقط در مناطقی که امکان برگزاری آزمون تافل iBT میسر نمی باشد برگزار می شود. نسخه تافل CBT در سال 2006 توسط ETS منسوخ اعلام شد. در ایران تنها نسخه تافل ارائه شده توسط ETS، نسخه TOEFL iBT می باشد.

بخش های آزمون تافل اینترنتی (TOEFL iBT)

آزمون تافل اینترنتی به ترتیب شامل چهار بخش ریدینگ، لیسنینگ، اسپیکینگ و رایتینگ می باشد. در این آزمون بخش های مجزا برای سنجش مولفه های گرامر و لغت وجود ندارد و این مولفه ها با استفاده از عملکرد داوطلبین در بخش های اسپیکینگ و رایتینگ سنجیده می شوند. در جدول ذیل چهار بخش آزمون تافل اینترنتی بعد و قبل از اعمال تغییرات در آگوست سال 2019 قابل مشاهده می باشند.

بخش های آزمون

آزمون تافل در حال حاضر
(بعد از اگوست 2019)

آزمون تافل قبل از اگوست 2019
(نسخه منسوخ شده)

ریدینگ

  3-4 متن ریدینگ
  10 سوال برای هر متن
  54-72 دقیقه (زمان کل بخش ریدینگ)
  زمان تقریبی برای هر ریدینگ: 18 دقیقه

  3-4 متن ریدینگ
  13-14 سوال برای هر متن
  60-80 دقیقه (زمان کل بخش ریدینگ)
  زمان تقریبی برای هر ریدینگ: 20 دقیقه

لیسنینگ

  2-3 کانورسیشن، هر کدام شامل 5 سوال
  3-4 لکچر، هر کدام شامل 6 سوال 
  مدت زمان کل بخش لیسنینگ: 57-41 دقیقه

  2-3 کانورسیشن، هر کدام شامل 5 سوال 
  4-6 لکچر، هر کدام شامل 6 سوال
  مدت زمان کل بخش لیسنینگ: 90-60 دقیقه

اسپیکینگ

  4 سوال
  1 سوال ایندیپندنت (مستقل)
  3 سوال اینتگریتد (تلفیقی)
  زمان کل بخش اسپیکینگ: 17 دقیقه

  6 سوال
  2 سوال ایندیپندنت (مستقل)
  4 سوال اینتگریتد (تلفیقی)
  زمان کل بخش اسپیکینگ: 20 دقیق

رایتینگ

  2 سوال
  1 سوال اینتگریتد
  1 سوال ایندیپندنت
  زمان کل بخش رایتینگ: 50 دقیقه

  2 سوال 
  1 سوال اینتگریتد
  1 سوال ایندیپندنت
  زمان کل بخش رایتینگ: 50 دقیق

 
 
آزمون تافل چیست؟

بخش ریدینگ

بخش اول آزمون تافل بخش ریدینگ می باشد. این بخش از سه الی چهار متن که هر کدام شامل حدودا 700 لغت در معمولا 4 الی 6 پاراگراف می باشند تشکیل شده است. متون بخش ریدینگ آزمون تافل از متون آکادمیک ولی غیر تخصصی که در کتاب های مقدماتی کالج ها و دانشگاه های امریکا یافت می شوند انتخاب می شوند. داوطلبین در هنگام مطالعه این متون با به کارگیری استراتژی ها و تکنیک های آزمون تافل به سوالاتی که شامل سنجش دانش لغات، معنی و مفهوم، ارتباط مطالب و خلاصه کردن متون می باشد پاسخ می دهند. انواع سوالات بخش ریدینگ آزمون تافل بدین شرح می باشد:

 • Vocabulary Question
 • Fact Question
 • Negative Fact Question
 • Inference Question
 • Rhetorical Purpose Question
 • Reference Question
 • Sentence Simplification Question
 • Text Insertion Question
 • Prose Summary Question
 • Table Completion Question

تمامی این سوالات چند گزینه ای و غالبا چهار گزینه ای می باشند. در صورت نمایش سه متن که در میان داوطلبان به Short Format معروف است، 54 دقیقه زمان مطالعه و پاسخگویی به سوالات اختصاص می یابد. در صورتی که چهار متن ارائه شود که اصطلاحا به نسخه Long Format آزمون مشهور است زمان مطالعه و پاسخگویی به بخش ریدینگ 72 دقیقه می باشد. همان طور که در جدول مشخص می باشد تغییرات اعمال شده در بخش ریدینگ در اگوست 2019 شامل کم شدن تعداد سوالات از 14-13 سوال به 10 سوال در هر متن می باشد. هم چنین زمان کل بخش ریدینگ به 54 دقیقه برای زمانی که این بخش Short Format می باشد و 72 دقیقه (یک ساعت و 12 دقیقه) برای زمانی که این بخش Long Format است، می باشد. لازم به ذکر است طبق گفته ETS، هیچ نوع سوال از سوالات رایج در آزمون تافل حذف نشده است بلکه تعداد بعضی سوالات مانند سوال لغت کم شده است . بنابراین در سه یا چهار متن این بخش تمام انواع سوالات به کار می روند. در سال های اخیر سوال Reference در آزمون تافل بسیار نادر بوده است. هم چنین سوال Table نیز مدت زیادی است در آزمون های تافل دیده نشده است و با تغییرات اعمال شده در آزمون تافل بعید است که این نوع سوال با بارم زیادی که دارد در آزمون تافل در آینده استفاده شود. لازم به ذکر است که زمان تقریبی پاسخ به هر سوال بخش ریدینگ 1:35 دقیقه می باشد.

آزمون تافل چیست

بخش لیسنینگ

بخش دوم آزمون تافل بخش لیسنینگ است که در برگیرنده تعدادی کانورسیشن و لکچر(سخنرانی) می باشد. مدت زمان هر کانورسیشن 3-2 دقیقه می باشد و مدت زمان هر لکچر 5-3 دقیقه می باشد. کانورسیشن ها شامل دیالوگ بین دو نفر می باشند. یکی از این دو نفر یک دانشجو می باشد و نفر دیگر یکی از اساتید یا یکی از کارمندان دانشگاه مانند مسئولین آموزش، مسئول کتابخانه یا غیره می باشد. کانورسیشن ها در مورد مباحث درسی، تحصیلی و معیشتی دانشجویان در محیط دانشگاه می باشند. کانورسیشن ها در محیط دانشگاه، خوابگاه، اتاق اساتید، دفتر آموزش، کتابخانه و غیره اتفاق می افتند. در انتهای هر کانورسیشن پنج سوال از داوطلبین پرسیده می شود. لکچرها سخنرانی تک نفره استاد و یا بحث میان استاد با یک یا چند دانشجو در مورد موضوعات علمی در رشته های متفاوت مانند نجوم، زیست، تاریخ، ادبیات، زمین شناسی، روان شناسی، انسان شناسی، تاریخ هنر و غیره می باشند. لکچرها در کلاس درس ارائه می شوند. در پایان هر لکچر 6 سوال از داوطلبان پرسیده می شود.

ساختار بخش لیسنینگ

بخش لیسنینگ به دو الی سه قسمت (Set) تقسیم می شود. در هر آزمون تافل 2 الی 3 سِت لیسنینگ وجود دارد. در زمانی که 2 سِت در قسمت لیسنینگ ارائه شود بخش لیسنینگ اصطلاحا Short Format می باشد. در زمانی که در این بخش، 3 سِت باشد قسمت لیسنینگ اصطلاحا Long Format می باشد. در صورت ارائه 2 سِت ، یک سِت (سِت طولانی) شامل یک کانورسیشن و دو لکچر می باشد و سِت دیگر (سِت کوتاه) شامل یک کانورسیشن و یک لکچر می باشد. در صورت ارائه 3 سِت ، یکی از سِت ها (سِت طولانی) شامل یک کانورسیشن و دو لکچر بوده و دو سِت دیگر (سِت های کوتاه) هر کدام شامل یک کانورسیشن و یک لکچر می باشند. زمان پاسخگویی به سوالات سِت هایی که شامل یک کانورسیشن و دو لکچر (سِت طولانی) هستند 10 دقیقه می باشد و زمان پاسخگویی به سوالات سِت هایی که شامل یک کانورسیشن و یک لکچر می باشند (سِت کوتاه) 6:30 دقیقه می باشد. اگر بخش لیسنینگ Short Format باشد، شامل دو سِت (روی هم 5 لیسنینگ) می باشد و مدت زمان کل بخش لیسنینگ 41 دقیقه می باشد. اگر بخش لیسنینگ Long Format باشد، شامل سه سِت (روی هم 7 لیسنینگ) می باشد و مدت زمان کل بخش لیسنینگ 57 دقیقه می باشد. لازم به ذکر است که سِت طولانی لزوما اولین سِت بخش لیسنینگ نمی باشد و می تواند سِت آخر یا سِت وسط (در لیسنینگ های لانگ) باشد.

تعریف سِت طولانی: یک کانورسیشن (5 سوال) + یک لکچر(شش سوال) + یک لکچر (شش سوال)

زمان پاسخگویی: 10 دقیقه

تعریف سِت کوتاه: یک کانورسیشن (5 سوال) + یک لکچر(شش سوال)

زمان پاسخگویی: 6:30 دقیقه

2 سِت (Short Format): 1 سِت طولانی + 1 سِت کوتاه

3 سِت (Long Format): 1 سِت طولانی + 1 سِت کوتاه + 1 سِت کوتاه

سوالات بخش لیسنینگ، دانش داوطلبان را در زمینه درک ایده های مهم لیسنینگ، درک ارتباط ایده ها، درک ایده های واضح و ضمنی می سنجند. سوالات این بخش به شرح ذیل می باشند:

 • Gist-content Question
 • Gist-Purpose Question
 • Detail Question
 • Inference Question
 • Attitude Question
 • Function Question
 • Connecting-content Question
 • Organization Question

تمامی این سوالات چند گزینه ای و غالبا چهار گزینه ای می باشند. همان طور که در جدول مشخص می باشد تغییرات اعمال شده در بخش لیسنینگ در اگوست 2019 شامل کم شدن تعداد لیسنینگ ها از 9-6 لیسنینگ به 7-5 لیسنینگ می باشد. دو لیسنینگ حذف شده لکچر می باشند. تعداد کانورسیشن هر سِت کماکان تغییری نکرده است. تعداد لکچر در یک سِت ) سِت طولانی) کماکان مانند قبل دو لکچر بوده و در سِت های دیگر(سِت های کوتاه) به یک لکچر در هر سِت کاهش یافته است. تعداد سوالات هرلیسنینگ مانند قبل برای کانورسیشن 5 سوال و برای لکچر 6 سوال می باشد. بالطبع به علت حذف یک لکچر از یک یا دو سِت، زمان بخش لیسنینگ و تعداد سوالات کلی بخش لیسنینگ کاهش یافته است . با این حال نوع سوالات لیسنینگ دستخوش تغییرات نشده اند. زمان تقریبی پاسخگویی به هر سوال در بخش لیسنینگ 36 ثانیه می باشد.

آزمون تافل چیست

اسپیکینگ

بخش سوم آزمون تافل اسپیکینگ می باشد. بعد از اعمال تغییرات در اگوست 2019، تعداد تسک های (سوالات) این بخش از 6 به 4 تسک کاهش یافته است. برخلاف آزمون های معمول اسپیکینگ، قسمت اسپیکینگ آزمون تافل، مقابل کامپیوتر بدون وجود عامل انسانی انجام می شود. در این بخش یک تسک ایندیپندنت (مستقل) و سه تسک اینتگریتد (تلفیقی) نمایش داده می شود. در تسک ایندیپندنت سوالی روی صفحه نمایان می شود که غالبا در مورد موضوعی است که دو موضع در آن مشخص شده و داوطلب یکی از آن مواضع را نیاز دارد انتخاب کند. زمان آمادگی برای این تسک 15 ثانیه و زمان پاسخ گویی 45 ثانیه می باشد. در این تسک، داوطلبین یکی از مواضع را انتخاب کرده و با ارائه، به طور معمول، دو دلیل به بسط دادن دلایل با جزییات، مثال کلی و مثال شخصی می پردازند.

تسک های اینتگریتد بر اساس ترکیب ریدینگ، لیسنینگ و اسپیکینگ و یا ترکیب لیسنینگ و اسپیکینگ می باشند. در اولین تسک اینتگریتد (دومین تسک بخش اسپیکینگ)، داوطلبین متنی کوتاه که معمولا اعلامیه ای در دانشگاه یا نامه و پیشنهادی از یکی از دانشجویان در مورد تغییری در دانشگاه است را در 45 تا 50 ثانیه مطالعه می کنند. سپس به مکالمه ای میان دو دانشجو در مورد تغییری که ریدینگ ارائه کرده گوش می دهند که شامل گفتگوی دو دانشجو در موافقت و یا مخالفت با تغییر مذکوره می باشد. سپس داوطلبین بر اساس سوال پرسیده شده باید پاسخ گفته شده را در 30 ثانیه آماده کنند و سپس بعد از پایان زمان آمادگی، باید تغییر گفته شده در ریدینگ را خلاصه کنند و نظر دانشجویی که دو دلیل و توضیحات در مورد نظر موافق یا مخالف خود را ابراز می کند را با جزییات در 60 ثانیه بیان کنند.

در دومین تسک اینتگریتد (سومین تسک بخش اسپیکینگ)، داوطلبین در ابتدا متن ریدینگ که در مورد موضوعی آکادمیک و علمی می باشد در 45 تا 50 ثانیه مطالعه می کنند سپس به یک لکچر که در مورد آن ریدینگ می باشد گوش می دهند که معمولا مثال یا مثال هایی در مورد موضوع مطرح شده در ریدینگ و یا تحقیق انجام شده در مورد موضوع ریدینگ می باشد گوش می دهند. سپس 30 ثانیه فرصت آماده سازی پاسخ خود را بر اساس سوال پرسیده شده که در مورد رابطه ریدینگ و لیسنینگ می باشد را دارند. زمان پاسخ گویی به این تسک 60 ثانیه می باشد که داوطلبین در این زمان موضوع مطروحه در ریدینگ را خلاصه کرده و سپس مثال ها و یا تحقیق گفته شده در لیسنینگ را با جزییات بیان می کنند. در سومین تسک اینتگریتد (سومین تسک بخش اسپیکینگ)، داوطلبین به یک سخنرانی در مورد موضوعی علمی گوش می دهند. زمان آمادگی برای این تسک 20 ثانیه می باشد . سپس بر اساس سوال پرسیده شده داوطلبین لکچر را با مثال های گفته شده در 60 ثانیه خلاصه می کنند.

لازم به ذکر است که در تسک 1 اسپیکینگ، ارائه ترجیحا دو دلیل انتخاب داوطلب و بسط آن ها با جزییات و مثال کلی و یا مثال شخصی اهمیت زیادی دارد. در تسک های 2 و3 لیسنینگ اهمیت بسیار بیشتری نسبت به ریدینگ داراست.

آزمون تافل چیست

رایتینگ

بخش چهارم و پایانی آزمون تافل رایتینگ می باشد. این بخش شامل دو تسک می باشد. تسک اول، تسک اینتگریتد (تلفیقی) می باشد و تسک دوم، تسک ایندیپندنت (مستقل). در تسک اینتگریتد داوطلبین متنی در مورد موضوعی آکادمیک و علمی که می تواند در مورد پدیده ای و یا اکتشافی باشد را در 3 دقیقه مطالعه می کنند و سپس به لکچری در این زمینه گوش می دهند. مدت زمان لکچر 2 الی 3 دقیقه می باشد. سپس داوطلبین 20 دقیقه فرصت دارند تا پاسخ خود را بر اساس سوال پرسیده شده که در مورد رابطه ریدینگ و لیسنینگ می باشد بنویسند. در این تسک خلاصه لیسنینگ بهتر است به طور کامل بیان شود و ارتباط آن با اطلاعات ریدینگ نشان داده شود. در بیشتر موارد لیسنینگ اطلاعات ریدینگ را نقض می کند. بر اساس گفته ETS، پاسخ این سوال معمولا بین 150 تا 225 لغت می باشد. با این حال معمولا پاسخ های کامل شامل بیشتر از 200 لغت (200-300 لغت) می باشند. در این تسک، خلاصه لیسنینگ اهمیت خاصی در نمره دهی دارا می باشد.

تسک دوم رایتینگ، در حقیقت تسک Essay یا انشا می باشد. در این تسک موضوعی به داوطلبین نمایش داده می شود که باید انشایی در مورد آن در 30 دقیقه بنویسند. این پاسخ معمولا در بیشتر از 300 لغت در 4 الی 6 پاراگراف نوشته می شود. به گفته ETS، پاسخ بسط داده شده به این تسک حداقل 300 لغت می باشد. با این حال پاسخی که کاملا بسط داده شده است معمولا بین 350 تا 400 لغت می باشد. به مانند تسک اینتگریتد رایتینگ، تعداد حداکثری لغت وجود ندارد و داوطلبین می توانند تعداد لغت خود را افزایش دهند.

ثبت امتیاز